u25Obvykle se nezabývám dostihy u našich moravských sousedů, ale někdy to není na škodu. V sobotu 7. července, tedy den před Slušovicemi, pořádalo dostihy závodiště Světlá Hora. Znám Čestmíra Olehlu dost dlouho na to, aby bylo jasné, že pro přípravu dostihů udělal možné i nemožné, ale počasí ve Světlé Hoře neporučíš. A tak, jako všude jinde, dráha nebyla nejměkčí.

A že počasí neporučíme ani ve Slušovicích, kde nepršelo více než měsíc, bylo také jasné. Přesto jsme se snažili uvést do chodu závlahy po závažné poruše, kdy bylo jasné, že půjde o provizorium a systém nepojede naplno. Pracovalo se i v noci, o svátcích a zavlažovalo se nepřetržitě nejméně 72 hodin před nedělí. Přesto jsme věděli, že to žádná sláva nebude. A tak, pokud někdo zavolal a zeptal se, nebyl důvod něco tajit nebo zkreslovat. I proto bylo o některých škrtech majiteli a trenéry rozhodnuto již v sobotu.

A jakou spojitost to má, kromě nepříznivého počasí, se Světlou Horou? Po tamních závodech jsem se z různých stran dozvěděl, že tam nějaký škodolibý hlupák šířil „zaručené“ následující informace: ve Slušovicích bude beton, protože se tam vůbec nezavlažuje a navíc – na dráze jsou strašné díry, které tam zanechala kopyta koní trenéra Františka Holčáka, který do Slušovic jezdí trénovat, díry nejsou zasypány a zaválcovány. Skutečnost byla ovšem jiná – zavlažovali jsme 3 dny v kuse, jak již bylo uvedeno a běžné drobné díry byly (ve středu) zasypány a utemovány. A František Holčák s koňmi do Slušovic nejezdí, tak tam ani jeho koně nemohou ty díry udělat. Ale jak už to bývá, zprávy se šířily jako zaručené, takže za chvíli se už vyskytli svědkové, co to všechno viděli „na vlastní oči“.

Nikdo nám nepotřebuje vysvětlovat, že dráha nebyla v optimálním stavu. Ale svědomí máme čisté.

A tak mne napadá jedna historická paralela:

Básník a publicista Josefa Svatopluk Machar na obranu profesora Františka Drtiny už někdy z roku 1904 napsal: „V Čechách se spoustě věcí nedaří. Ale jedné se daří vždy. Ať uděláš dobře, nebo špatně, vždycky se najde nějaký bídák, který ti zpoza rohu chrstne na hlavu škopek pomyjí.“

 Svatá pravda! Nejen v Čechách, ale i na Moravě.

 Zdeněk Karlach

foto Zenon Kisza