Ve čtvrtek 31.8. mi odpoledne volal pan Foukal, že by rád, v rámci dostihového dne 16.9. ve Slušovicích, uspořádal pod hlavičkou svého jezdeckého oddílu dostih neregistrovaných koní, a to jako poslední po skončení oficiálního programu, že zaplatí sanitku a další náklady. Nemám nic proti dostihům neregistrovaných koní, pokud jsou to koně ovladatelní a sedí na nich jezdci, kteří je ovládají. Praxe ale, bohužel je jiná. Stačí vzpomenout na některé dostihy neregistrovaných v Brně i u nás, kdy došlo ke zranění nezkušených jezdců, k čekání na sanitku, honění volných koní po dráze, atd. I ve Slušovicích by mohly tyto dostihy být, samozřejmě jako poslední, ale musel by se jich ujmout některý zodpovědný organizátor a pustit do nich jen zkušené jezdce. Ty dostihy jsou určeny neregistrovaným koním a ne jezdcům, kteří se to teprve učí (a dokonce před obecenstvem). Pamatuji, kdy neregistrované koně sedlali Václav Janáček, Tomáš Vraj a další, v té době již ostřílení jezdci a žokejové. A v tomto duchu by se tyto dostihy měly pořádat.

Namítal jsem, že by mohl tyto dostihy pořádat ve své Radkově Lhotě. Odpověděl, že tam to nejde, nejsou tam podmínky. Z toho ovšem vyplývá, že na koních mohou sedět i jezdci, kteří koně na dráze nezvládnou. Občasná projížďka po louce nebo po lese asi není tou správnou jezdeckou průpravou. Kdyby k nám jezdili občas trénovat, bylo by to jiné kafe. A to jsem jedovatě mohl poznamenat, že by už dávno mohli trénovat na nové olomoucké dráze, kterou pan Foukal chtěl vybudovat a také s tím seznámil veřejnost. (viz dole) Snad se mu to povede z těch očekávaných dotačních titulů, o kterých se zmiňuje na FB.

Snažil jsem se pana Foukala přesvědčit, že po smutných zkušenostech s ním, kdy sám ani k sobě není dost kritický (viz záznam jeho výkonu z 15.8.2015 s klisnou Salviana v dostihu Cena VHK Vsetín, který měl pro nás dlouhou a nepříjemnou dohru) není on tím pravým, včetně jeho liknavé platební morálky, kdy jsem ho musel pět měsíců upomínat o úhradu částky téměř pět tisíc korun, které jsem, v souvislosti s jeho jezdeckým výkonem, musel v hotovosti zaplatit.

Ještě téhož dne pan Foukal na facebooku (viz dole) uveřejnil zprávu, jak jsem ho rozesmál (patrně svým názorem na dostihy neregistrovaných v jeho podání). Rád lidi rozesmávám a rád se s nimi zasměji. Ale pan Foukal k nim nepatří. Spíše bych ho řadil do kategorie lidí, kteří mne nutí k pláči.

Zdeněk Karlach

P.S. Nic nebrání zájemcům o dostihy neregistrovaných koní založit si vlastní neziskovou organizaci, např. zapsaný spolek a dostihy na závodištích pod svojí hlavičkou pořádat. Ale ono by to chtělo něco dělat, ne jen žádat a přijít k hotovému a pokud se to nepovede, pak hned inzerovat svou bezpracnou snahu na facebooku. Pan Foukal by třeba mohl být tohoto spolku zakladatelem.

Facebook pana Foukala:

Milan Foukal

Tak jsem se dnes se neúspěšně snažil o to, uspořádat v rámci dostihového mítinku hobby dostih na slušovickém závodišti co by Jezdecký klub Radkova Lhota,. Odmítavé stanovisko pořadatele mne hodně rozesmálo a zároveň v mnohém utvrdilo. No už se těším na příští rok, ten letošní byl ve znamení nejen mnoha změn a příprav, ale i v přípravách na některé dotační tituly, které přinesou jak doufám velké změny.

Odkaz na Foukalovy budovatelské plány z roku 2013:

http://dostihy.fitmin.cz/domaci-dostihove-deni/bude-mit-olomouc-opet-dostihove-zavodiste.html?highlight=WyJmb3VrYWwiXQ==